Idete na zimovanje? Sigurno ste veoma uzbuđeni zbog svih avantura koje vas čekaju. Ovo je poseban, aktivan način odmora koji uključuje sportove na snegu kojima se ne bavimo tokom cele godine. Odlazak na zimovanje podrzumeva i dobru pripremu pred put.
Šta poneti? Kako se pripremiti? Koju opremu nose skijaši? Hajde da pronađemo odgovore na ova pitanja. Pogledajte šta vam je sve potrebno da biste bili spremni za sportove na snegu.
Treba da ponesete toplu odeću i zaštitnu opremu. Ako ste početnik, nemojte zanemarivati niske temperature, dok zaštita treba da vam bude na prvom mestu.
Pronađite adekvatnu skijašku jaknu i pantalone, kao i cipele za sneg i rukavice. Ne zaboravite toplu kapu, šal ili maramu i naočare za sunce. Neka oprema bude upadljivih boja kako biste se razlikovali u odnosu na druge skijaše.
Kad smo kod zaštite, svi skijaši treba da nose kacigu. Udarac u glavu, čak i na početničkoj stazi, može biti ozbiljan.
Mnogi zaborave na snežno slepilo. Da biste ga izbegli, obavezno koristite skijaške naočare koje imaju i SPF faktor zaštite. Pored toga, oči će vam biti zaštićene od vetra i čestica.
Ponesite kremu za sunčanje, a ako imate osetljivu kožu, slobodno uzmite veći faktor (40 i 50) jer kombinacija sunca i snega može da stvori i opekotine.
Štitnici za ručne zglobove i kolena takođe su dobra investicija za početnike, jer će smanjiti bolove nastale prilikom padova.
Znate staru krilaticu – kad je zima, slojevito se oblačite. Ako ste spori na stazi, slojevi odeće će vas čuvati od hladnoće. Poliesterske helanke i majica ispod pantalona odnosno dukserice od flisa biće sasvim dovoljni.
Pored toga, spoljni sloj je izolator i čuva vas od vlage. Skijaška jakna, pantalone i rukavice moraju da budu takvi da štite od vetra i snega, ali i da su dovoljno fleksibilni kako biste se lakše kretali. I ne zaboravite na veličine – spoljni slojevi treba da budu za jedan ili dva broja veći.
Ako vam je ovo prvo skijanje, najbolje bi bilo da potrošite što manje novca u slučaju da vam se ipak ne svidi ova vrsta aktivnosti. Oprema košta puno tako da je možete pozajmiti, iznajmiti ili kupiti polovnu.
Sportovi na snegu nose sa sobom veći stepen rizika. Ukoliko putujete van zemlje ne zaboravite na putno osiguranje. Pokriće za zimske sportove možete kupiti kao dodatak.
Pored toga, imajte na umu i to da ova vrsta aktivnosti iziskuje više fizičkog napora. Možete probati sami da se pripremite za skijanje ili da zakažite vežbe sa ličnim trenerom. Bolje je da znate šta vas očekuje kako biste izbegli upalu mišića već prvog dana.
Svakako se za početnike preporučuje nadzor obučenog trenera jer snoubord ili skijanje nisu uobičajeni sportovi.
I na kraju, dosta ćete naučiti na samoj stazi. Opustite se i uživajte u novom odmoru koji je pred vama!
Pročitajte i:
Zimski sportovi – kako postupati u slučaju povrede
Kako da isplanirate zabavno zimovanje
Zimske aktivnosti za zdraviji život