Visoke cene energije nas primoravaju da tražimo načine kako da uštedimo na struji, gasu, ogrevnom drvetu ili pelatu. Međutim, nisu sve mere štednje energije efikasne, niti su sve usklađene sa zakonskim propisima. Ako želite da proverite šta znate o ovoj temi, rešite test!
Duboke promene energetske slike sveta u proteklih nekoliko godina donele su mnogim zemljama probleme koji mogu da se nazovu i teškim. U Evropskoj uniji uveden je pojam „energetsko siromaštvo“ za one ljude koji od svojih prihoda ne mogu da priušte dovoljno energije za normalan svakodnevni život u 21. veku. Stanje kod nas je takođe opterećeno takvim poteškoćama, iako se zasad čini da – zbog državne politike ograničavanja cena i pomoći najugroženijim domaćinstvima uz pomoć Evropske unije – naši građani još uvek mogu da obezbede energiju za grejanje i druge osnovne životne potrebe.
Međutim, treba da budemo svesni da je upravljanje energijom izuzetno bitno. I njihova cena i njihova nestašica čine izvore energije veoma važnima i zato smo svi uključeni u stalne napore da štedimo energiju, a načina za štednju energije je mnogo više nego što smo toga svesni. Štaviše, mnogo načina štednje energije ne zahteva nikakve kupovine ili investicije. Dovoljno je samo malo povećanja efikasnosti u upotrebi i smanjenja nepotrebnog rasipanja.
Raspon načina uštede je impresivan. Počinje od toga da više malih sijalica zamenimo jednom velikom koja daje jednaku količinu svetla, a troši manje energije, da obične sijalice zamenimo LED sijalicama koje, iako su skuplje u početku, vremenom uštede značajna sredstva jer koriste samo 5% energije koju koriste obične sijalice, a i traju mnogo duže. Možemo paziti na održavanje frižidera i druge opreme koja troši energiju. Uvek je dobro prekontrolisati i održavati sve izolacije toplote – od one na fasadama, pa do onih na frižiderima. Mnogo energije za grejanje zimi može da se uštedi ako se temperatura spusti za samo 1 °C, a leti je nekada dovoljno samo da se spuste roletne preko dana, a preko noći se otvore prozori da svež vazduh ohladi prostor. Neke slične, lake uštede, postižu se prostim intervencijama kao što su postavljanje zavesa ili čak aluminijumske folije na zid iza radijatora koja reflektuje toplotnu energiju nazad u prostor umesto da joj dopušta da „pobegne“.
Posebno istaknuto mesto imaju napori države kroz edukaciju građana preko uputstva za pametno smanjenje potrošnje energije. Ministarstvo rudarstva i energetike pokrenulo je i program „Čista energija i energetska efikasnost za građane“ koji domaćinstvima pruža priliku da dobiju subvencije za poboljšanje energetske efikasnosti svojih objekata. Ova inicijativa nadležnog Ministarstva i Svetske banke traje pet godina, a cilj je smanjenje potrošnje energije, povećanje udobnosti stanovanja i smanjenje emisija štetnih gasova. Subvencije pokrivaju do 65% troškova za zamenu stolarije, izolaciju, fasade, krovove, kotlove i postavljanje solarnih panela. Za energetski ugrožene kupce subvencije iznose do 90% vrednosti radova. Zainteresovani građani treba da prate obaveštenja svojih lokalnih samouprava za detalje o javnim pozivima i potrebnoj dokumentaciji.
Ukoliko vam je naš tekst bio koristan, pročitajte još nekoliko korisnih tekstova:
Kako da smanjite račun za struju isključivanjem energetskih vampira